چاپ دیجیتال چاپخانه نقش هنر

نقش جهان

چاپ دیجیتال در حوزه چاپ تغییرات شگرفی را پدید آورده است و گامی بلند جهت ارتفای کیفیت چاپ برداشته تا بتواند نیازهای مشتریان و مخاطبان و همینطور صاحبان مشاغل مرتبط با چاپ را براورده سازد. صنعت چاپ در طی سال های اخیر با دگرگونی های متعددی مواجه شده است که می توان بخشی از آن را مدیون تکنولوژی چاپ دیجیتال دانست.این فناوری نوین توانسته است پا را فراتر نهاده و عرصه جدیدی را در دنیای چاپخانه ها ایجاد کرده است

چاپ دیجیتال انواع مختلفی داشته و از نقطه نظر روش و نوع چاپ دسته بندی های متعددی دارد . در طی چند سال اخیر چاپ دیجیتال محبوبیت فزاینده ای در بین صاحبان صنعت چاپ و مشاغل حوزه چاپ پیدا کرده و در میان چاپخانه ها بسیار مورد گفتگو و تبادل نظر واقع گشته است و تعداد زیادی از امور چاپی به ساختار چاپ دیجیتال و انواع آن وابسته است. چاپ لیتوگرافی،چاپ فوری ،طراحی کاتالوگ و چاپ دیجیتال یک ابزار هدفمند جهت ارائه نمونه کار و یا تبلیغات متنی از نوع فیزیکی بوده که مخاطبان این حوزه به طور مداوم در حال استفاده از آنان می باشند و این عمل 100% متغیر به انجام با کیفیت آن توسط کارشناسان امور چاپی می باشد.یکی از موارد مهم با توجه به مقوله چاپ دیجیتال این است که باید از تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی بهره برد که به عنوان بخشی از فناوری به روز در جهان، بخشی جدایی ناپذیر از صنعت چاپ در دنیای امروز به شمار می رود و به روز کردن این ابزارها در آینده می تواند ابعاد متعدد صنایع چاپ و چاپخانه ها را متحول سازد.در حال حاضر ابزارها و دستگاه های چاپ دیجیتال که برپایه فناوری تولید شده اند(از جمله انواع تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی) به یکی از مهم ترین ابعاد این حوزه تبدیل گشته اند که نبود یکی از این تجهیزات می تواند اختلالاتی گاه غیر قابل جبرانی در روند چاپ دیجیتال به وجود آورد.چاپ دیجیتال،تکنولوژی مدرنی در حوزه چاپ بوده و هست که برای ارتقای سطح کیفیت و کم شدن هزینه مشتریان و در مقابل چاپخانه ها به وجود آمده است و به طور حتم هم که نقش بسزایی در این عرصه داشته است.در این نوشتار به ارزیابی هر چه بیشتر اصول چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت و از خصوصیات چاپ دیجیتال مطالبی بیان خواهد شد. برای انجام فرایند چاپ دیجیتال به روشی استاندارد ، کسب آگاهی و رعایت اصول آن بسیار دارای اهمیت می باشد . باید به خوبی به تمام گزینه های موجود مسلط باشید . از این رو ، در این نوشته قصد داریم به انواع و روش های چاپ دیجیتال بپردازیم تا بیشتر با این حوزه آشنا شوید.

روش جوهرافشان نمونه بارز چاپ دیجیتال

به جرات می توان بیان کرد متد جوهرافشان در زمره با کیفیت‌ترین روش چاپ دیجیتال به شناخته می شود. تجهیزات و دستگاه های این روش از انواع چاپگر های رومیزی تا ابعاد پهن ۵ متر را پوشش می دهند. فناوری پرینتر جوهرافشان دیتای دیجیتال را به کمک مرکب‌های مایع به طور مستقیم روی کاغذ می نشاند. این تکنولوژی نیازی به محمل میانی برای انتقال تصاویر ندارد و مرکب بطور مستقیم توسط یک هد روی سطح چاپی انتقال می یابد . خروجی چاپ به روش جوهرافشان بیشتر از سایر شیوه‌های چاپی قابل کنترل است.

روش الکتروفتوگرافی روشی نوین در چاپ دیجیتال

در این روش از دو حالت مختلف مرکب جامد پودری (تونر) یا مایع (شیوه دیجیتال مرکبی) بهره برده می شود.

روش چاپ دیجیتال تونری

این متد توسط باردار کردن درام چرخنده با کمک شعاع نور لیزر، تشکیل تصویر به وسیله مرکب‌های پودری با نام تونر که قابلیت باردار شدن دارند و ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ، انجام می پذیرد. دستگاه های تونری می توانند با سرعتی فراتر از سیستم‌های جوهرافشان ، عکس هایی را که از ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ به خروجی کار برسانند. به طور کلی این روش به اندازه متد جوهرافشان به سطح دیجیتال نرسیده است واسطه‌های گوناگون analog در میان محفظه رنگ و سطوح چاپی وجود دارد ولی به واسطه سرعت فزاینده، مصارف صنعتی پیدا کرده و از کارآمدترین سیستم‌های چاپ دیجیتال به ویژه در ابعاد متوسط به شمار می آید.

روش چاپ دیجیتال مرکبی

این روش در عوض پودر رنگ (تونر) از مرکب‌های رنگی استفاده بهره می برد و جهت امور تعداد بالا کاربرد خوبی دارد. کار نهایی این ابزارها دارای کیفیت بسیار بالایی است ولی پیچیدگی تکنولوژی در این نوع دستگاه‌ها باعث شده است که از گستردگی سیستم‌های تونری برخوردار نباشند. محدودیت اصلی این دستگاه‌ها قیمت بالای آن و همچنین ابعاد کار چاپی است که از A3 بالاتر نرفته است.

متد چاپ دیجیتال نوری یا پرتوی

در روش چاپ با تکنیک نور یا حالت پرتو عکس یا شکل مد نظر را با کمک تابش شعاع‌های نوری بر کاغذهای خاص و حساس به نور انجام داده و بعد از فرایند ظهور ، فیکس می کنند. ابزارهای این متد که به Photo Lab شناخته می شوند در چاپخانه ها و گالری های تصویر کارایی زیادی دارد و به عنوان یک متد چاپ دیجیتال از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. از جمله موارد منفی این سیستم های دیجیتال2 حالته و فرایندی بودن قسمت ظهرو عکس می باشد که در ابزارهای جدید به صورت خودکار در داخل دستگاه انجام می شود. داروهای ظهور نیز هماند شیوه‌های چاپ عکس بسته به میزان مصرف بایستی هر چند یکبار تعویض شود.

متد چاپ دیجیتال Direct Imaging

این ابزارآلات به طور کلی به عنوان پرینتر افستی شناهته می شوند که سیستم تهیه پلیت در قلب آنها جا گزاری شده است. فناوری تهیه پلیت در این ابزارها به مانند تهیه پلیت در پیش از چاپ افست به روش دیجیتال (کامپیوتر به پلیت) می باشد. تمامی فرایند پرینت در این ابزارها به صورت خودکار انجام می شود و صرفا از متد کامپیوتر مانیتور می شود دیتای وارد شده به پرینتر به صورت فایل کامپیوتری است.

در پایان باید بیان کرد روش های متعددی در حوزه چاپ وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارند بنابرین با انتخاب یک روش درست می توان به کیفیت مطلبوب دست یافت.با توجه به اینکه قیمت این تجهیزان بالا بوده و همینطور بحث نگه داری و تعمیر نیز مد نظر می باشد قطعا انتخاب گزینه مناسب می تواند در کاهش هزینه های بلند مدت کمک نماید.